ieteikt draugiem

Ieskandinātas Baltkrievu kultūras dienas Jelgavā 2016

 

Baltkrievu kultūras dienas Jelgavā aizsākas ar burvīgas tautas lietišķās mākslas izstādes “Dzimtās puses talantu dzidrais avots” (“Жывая крыніца талентаў роднага краю”) atklāšanu, kas norisinājās 17.oktobrī Sabiedrības integrācijas pārvaldē. Izstādē eksponēti izstrādājumi no salmiem, baltkrievu pītās jostas, nacionālie tērpi, izšuvumi, keramikas un podniecības izstrādājumi. Pamatā izstādē eksponēti baltkrievu tautas lietišķās mākslas meistaru Tatjanas Holodokas  un Marijas Sarnavskas darbi, kas papildināti ar Tamaras Stanislavčikas (tradicionālais kostīms), Natālijas Molokovičas (tradicionālie izšuvumi), Tatjanas Kovaļevas (baltkrievu keramika) un Irīnas Dobrjanskas (baltkrievu podniecība) radošiem tautas mākslas izstrādājumiem.

Par izstādes darbu autoriem

    Baltkrievu amata meistare Tatjana Holodoka ir Oktjabrskas rajona Amatu mājas direktore, kura ar mākslas darbu radīšanu, kas pīti no salmiem, nodarbojas jau no 2008.gada. Šajā izstādē apskatāmi 38 Tatjanas darinājumi no salmiem: panno, kas veidoti salmu aplicēšanas tehnikā, vītas vīriešu un sieviešu galvas segas – vainagi, cepures, arī lelles, bižutērija, vāzes, ziedi, suvenīri – vimpeļi, magnētiņi.

     Baltkrievijā jau izsenis tiek veidoti salmu pinumu izstrādājumi. Šīs amata prasmes ir tūkstošiem gadu senas. Salmi Baltkrievijā savā ziņā ir tautas mākslas simbols. Dabas izejmateriāla dažādība un plastiskums ļauj radīt daudzveidīgu formu neatkārtojamus savdabīgus izstrādājumus ar visdažādāko pielietojamību. Savīti, saliekti, čemuros sasieti salmi tautas amata meistares rokās pārtop par lellēm, dzīvnieku un putnu figūrām u.c. izstrādājumiem. Neierobežotā materiālu pieejamība un iespēja tos izmantot dažādos veidos, ļāvusi šīm amatprasmēm attīstīties un arī mūsdienās būt populārām un interesantām.

     Baltkrievu amata meistare Marija Sarnavska ir Oktjabrskas rajona Amatu mājas direktores vietniece, kuras ar tautisko jostu aušanu un pīšanu nodarbojas kopš 2001.gada. Šajā izstādē apskatāmi 53 Marijas radītie darbi: izšūti dvieļi, dažādās tehnikās darinātas tautiskās jostas, tradicionālais sieviešu un vīriešu tautas tērps. Senatnē josta bija neatņemama Baltkrievu tautastērpa sastāvdaļa, ko nesāja gan bērni, gan pieaugušie neatkarīgi no dzimuma. Sākotnēji jostas izmantoja apģērbu – kreklu, rupja vilnas auduma apmetņu un mēteļu saturēšanai, vēlākos laikos tās vairāk izmantoja tērpa rotāšanai. Tautastērps nav iedomājams bez jostas. Tas, ka tērps nav papildināts ar jostu, liecināja par to, ka tiek pārkāptas kādas no vispārpieņemtām uzvedības normām.  Josta ieņem nozīmīgu vietu tautas ieražās, svētkos un rituālos.

   Izstāde apskatāma līdz š.g. 21.oktobrim SIP darba laikā.  

   Jāpiemin, ka visas nedēļas garumā jelgavnieki un pilsētas viesi varēs baudīt baltkrievu kultūru apmeklējot Baltkrievu kultūras dienu pasākumus, kurus noslēgs krāšņs koncerts “Draugi, laipni lūgti!” jeb “Кали ласка, сябры!”, kas norisināsies sestdien, 22.oktobrī plkst.14:00 Kultūras nama Lielā zālē (Kr.Barona iela 6). Ieejas biļetes uz koncertu var iegādāties Sabiedrības integrācijas pārvaldē (Sarmas iela 4), bet 22.oktobrī no plkst.10:00 Kultūras namā. Biļetes cena 2,- euro.

 

Avots: http://sip.jelgava.lv/© DNVOAC | Design by W3layouts