ieteikt draugiem

Pasākums par aizgavēņa tradīciju poļu tautas kultūrā

 

Biedrības „Latvijas poļu savienība” Rēzeknes nodaļa kopā ar biedrības nodaļām no Krāslavas, Daugavpils, Jēkabpils, Ludza, Maltas, Rīgas, Liepājas un Jelgavas šogad šo seno tradīciju iedzīvinās virtuālajā vidē. Katru gadu interesenti pulcējās kopā janvāra vidū, lai izdziedātu senās Ziemassvētku dziesmas, pastorāles. Parasti šos pasākumus kuplināja draugu kolektīvi no etniskās dzimtenes.

Pasākums „Czar karnawału” par aizgavēņa tradīcijām poļu tautas kultūrā, tās atspoguļojumu poļu literatūrā un mūzikā notiks 2021. gada 18. janvārī plkst. 18.00. Virtuālajā vidē pasākuma dalībnieki dzirdēs par šo tradīciju Polijā mūsdienās, dalīsies atmiņās un pieredzē par Aizgavēņa laika aktivitātēm. Būs konkursa jautājumi pasākuma dalībniekiem. Veiklākie un erudītākie saņems veicināšanas balvas no „LPS” Rēzeknes nodaļas. Tas viss tiks ietverts un atspoguļots muzikāli liriskā kompozīcijā, kas tapusi sadarbībā ar draugiem un sadarbības partneriem no Polijas pilsētas Książ. Ņemot vērā radušos situāciju valstī un pasaulē, aicinām iesaistīties pasākuma norisē, lai turpinātu iepazīt un pilnveidot savas zināšanas un bagātināt savu pieredzi par seno tautas tradīciju.

 

Karnevāls jeb aizgavēnis ir sena poļu tradīcija. Tas ir laiks, kad notiek masku balles, ziemas prieki, maskošanās gājieni un dažādas atrakcijas. Šis laika posms sākas Zvaigznes dienā jeb Triju Ķēniņu dienā un ilgst līdz pat Meteņdienai, kas ir pirms Pelnu dienas.

Mūsdienās par šo tautas tradīciju ir samērā maz informācijas. Šo laiku raksturo dažādas izdarības. Sevišķi lauku sētās notika maskošanās (korowody przebierańców), ziemassvētku dziesmu dziedāšana. Maskās tērpušies iedzīvotāji gāja no sētas un sētu un dziedāja Ziemassvētku dziesmas (kolędy). Turklāt tika rīkotas vērienīgas masku balles ar dziesmām un dejām. XVI un XVII gs. attīstījās tradīcija - vizināšanās ar kamanām.

 © DNVOAC | Design by W3layouts